Негативне випромінювання вишок стільникового зв’язку найбільш небезпечне в центрі великих міст

Негативне випромінювання вишок стільникового зв’язку найбільш небезпечне в центрі великих міст

Науково-технічний прогрес суттєво трансформує наше оточення. З роками виробничі потужності у більшості країн світу постійно зростають, що призводить до того, що електромагнітне поле (ЕМП) антропогенного походження стає однією з провідних складових впливу на здоров’я людини, разом із іонізуючим випромінюванням і хімічним забрудненням навколишнього середовища.

Вимірювання електромагнітного випромінювання підтверджує, що це стає глобальною проблемою. У сучасному світі важко уявити собі життя без використання електроприладів в побуті. Людина, навіть не маючи глибоких знань у фізиці, розуміє, що будь-який прилад, що працює від мережі 220 В, є джерелом штучного ЕМП з частотою 50 Гц.

В організмі людини відсутня спеціальна система для відчуття ЕМП, Таким чином, виявити наявність електромагнітного забруднення можна лише за допомогою вимірювань електромагнітного випромінювання. Однак у деяких людей, які постійно піддаються впливу ЕМП, виникають скарги на головний біль, втомленість, роздратованість, сонливість, погіршення пам’яті та зниження працездатності.

У таких випадках важливо провести вимірювання електромагнітних полів і забезпечити належний захист від впливу електромагнітного поля. Адже ЕМП штучного походження має відмінні характеристики порівняно з геомагнітним полем нашої планети Земля і може призводити до десинхронізації міжклітинних і міжорганних взаємодій у біологічній системі, налаштованій на узгодженість з природним електромагнітним фоном. Нейродинамічні процеси в організмі виявляють найбільшу чутливість до впливу ЕМП.

У 1995 році Всесвітньою організацією охорони здоров’я був введений термін "глобальне електромагнітне забруднення довкілля". Експерти ВООЗ вказують, що ракові захворювання, зміни у поведінці, втрата пам’яті, хвороби Паркінсона та Альцгеймера, синдром раптової дитячої смерті, підвищення рівня самогубств - це результат впливу техногенних електромагнітних полів. З цієї причини ВООЗ включила проблему електромагнітного забруднення довкілля до списку пріоритетних проблем людства.

Кількісні характеристики електричного та магнітного полів включають частоту (Гц), електрорушійну силу (В), електричний заряд (К), електроємність (Ф), напруженість магнітного поля (А/м), електричну індукцію (К/м2), електричну силу (Ф/м), силу електричного струму (А), поверхневу густину електричного струму (А/м2), магнітний потік (Вб), магнітну індукцію (Тл) та магнітну силу (Гн/м).

Протягом останніх 35 років, внаслідок інтенсивного розвитку промисловості, інформаційних технологій, оборони та інших сфер діяльності людини, з'явився новий аспект – електромагнітне забруднення оточуючого середовища. У населених пунктах цим чинником стають радіотехнічні засоби, такі як вишки стільникового зв'язку, телецентри, радіонавігація аеропортів, а також електроенергетичне обладнання. Це включає радіо- та телевізійні станції, радіолокаційні системи, вишки мобільного та супутникового зв'язку, комп'ютери, побутову техніку, електричні лінії та трансформаторні підстанції.

Починаючи з 1994 року, проблема електромагнітного забруднення в населених місцях в Україні поглибилася через зростання кількості вишок стільникового зв'язку, що призводить до збільшення випромінювання від них.

Розвиток телекомунікаційних технологій, радіолокаційних систем, медичної апаратури, доплеровських систем та інших технологій призвів до широкого використання короткохвильового радіочастотного спектра. Вимірювання електромагнітних полів показує, що діапазон частот використовуваних в різних галузях науки та техніки від десятків герц (промислова частота) до 1014 (інфрачервоний діапазон) має різні характеристики, а потужності від 1х106 до 10х10-3 Вт.

Питання захисту від впливу електромагнітного поля стає дедалі більш актуальним. Вимірювання електромагнітного випромінювання на робочих місцях та в місцях проживання підтверджують, що з кожним роком збільшується кількість людей, які стикаються з надмірними рівнями енергії ЕМП, що відображається на зростанні захворюваності тих, хто проживає в зонах впливу радіохвиль. Отже, контроль (вимірювання електромагнітного випромінювання) та захист від його впливу стають надзвичайно важливими завданнями.

Дослідження багатьох вчених підтверджують негативний вплив електромагнітного випромінювання на організми людей і тварин. Наприклад, експозиція щурів електромагнітним випромінюванням частотою 915 МГц викликає пошкодження нейронів головного мозку. Вплив магнітного поля частотою 50 Гц також може викликати зміни в аналізі крові, що є характерним для запальних процесів.

Високий рівень електромагнітного забруднення призводить до подвоєння ризику захворювань. Проведені дослідження, що включали вимірювання електромагнітних полів радіочастотного діапазону (радіохвилі) низької інтенсивності, та їх вплив на живі організми, вказують на потенційно мутагенний та канцерогенний вплив мікрохвильового опромінення. Дослідження на клітинному рівні, використовуючи культуру клітин китайського хом’ячка, підтвердили збільшення хромосомних аберацій та мікроядер після електромагнітного опромінення.

В розвитку патології нервової системи важливе значення має багаторазова дія електромагнітних хвиль надвисокої частоти (НВЧ-поле). Експерименти на тваринах вказують на патологічні зміни нейронів головного і спинного мозку при експозиції до НВЧ-поля протягом тривалого періоду.

Перевищення електромагнітного навантаження на 50% призводить до збільшення захворюваності населення на 17%, а при збільшенні на 150% понад нормативні величини спостерігається збільшення захворюваності на 37% у галузі хвороб органів дихання, алергічних реакцій та патологій нервової системи, включаючи депресивні стани.

Електромагнітне опромінення також впливає на репродуктивну функцію людини, проявляючи гонадотропні та ембріотропні ефекти, що може призводити до безпліддя у чоловіків і жінок. За наявності електромагнітного випромінювання захворюваність на хронічну патологію у населення, що проживає в таких умовах, вища на 1,5-2 рази порівняно з тими, хто проживає в "чистих" територіях.

Дослідження українських вчених-гігієністів, які вимірювали електромагнітне випромінювання та вивчали захворюваність населення в областях з впливом електромагнітного поля (район спостереження), свідчать про статистично значуще збільшення рівня загальної захворюваності, зокрема хвороб дихальної системи, гіпертонічної хвороби, патологій нервової системи та органів чуття. У жінок частіше спостерігається алергічні захворювання та інфекційне ураження шкіри, ніж у чоловіків.

Норми електромагнітної безпеки в Україні встановлені "Державними санітарними нормами і правилами захисту населення від впливу електромагнітного випромінювання", затвердженими МОЗ України (№ 239 від 01.08.1996). Згідно з цими правилами, допустимі рівні інтенсивності електромагнітного випромінювання для цивільного населення становлять 2,5 мкВт/см2, що значно менше, ніж в Європі, де допустимі норми складають 100 мкВт/см2. Важливо відзначити, що у відсутність достовірної інформації щодо рівнів електромагнітного випромінювання, якому вони піддаються, населення та влада України знаходяться в неінформованому стані.

Вимірювання електромагнітних полів радіотехнічних об’єктів свідчать про перевищення дозволених норм до 20 разів. З постійним підвищенням насиченості виробничих, адміністративних і побутових приміщень електронними й електричними пристроями стає необхідним визначення рівня електромагнітної обстановки (вимірювання електромагнітних полів) та прогнозування її змін. Фахівці Науково-сервісної фірми «ОТАВА» здійснюють вимірювання електромагнітного випромінювання відповідно до державних стандартів, надаючи рекомендації щодо захисту від впливу електромагнітного поля.

Вимірювання електромагнітного випромінювання рекомендується проводити не рідше одного разу на рік та при введенні в дію нових установок або їх конструкційних змін. Під час вимірювання проводяться не менше трьох замірів у кожній точці, заносячи найбільше значення у протокол. Для вимірювання електромагнітного поля використовуються такі прилади, як МТМ-01, ВЕ-МЕТР-АТ-003, ВЕ-50, ПЗ-41, АТТ-2593, Norda NBM-550, Norda SRM-3000, Norda SRM-3006, в залежності від складності завдання.

Дані еколого-гігієнічного моніторингу розташування радіотехнічних об’єктів показують, що більше 70% їхнього розташування відбувається в населених місцях або неподалік від них. Відповідно до вимірювань, рівні електромагнітних випромінювань можуть перевищувати допустимі норми від 2 до 20 разів. В зоні впливу одного радіотехнічного об’єкта може перебувати до 2 тис. чоловік, включаючи лікувальні заклади чи дитячі установи.

Дослідження електромагнітного випромінювання у м. Києві вказують, що найвищі рівні електромагнітного навантаження спостерігаються у центральних районах столиці, обумовлені підвищеною концентрацією базових станцій стільникового зв’язку. У цих місцях електромагнітне випромінювання може перевищувати гранично допустимий рівень у зоні впливу.

Зазначено також, що для задоволення потреб абонентів мобільних мереж, оператори встановлюють приймально-передавальне обладнання в підземних і наземних спорудах. Вимірювання електромагнітного випромінювання вказують на те, що в таких спорудах електромагнітне випромінювання може перевищувати допустимі норми у 2,5 мкВт/см2.

Вимірювання електромагнітного випромінювання в м. Києві свідчить про те, що найвище навантаження на електромагнітне поле відзначається в центральних районах столиці (Шевченківський, Печерський, Солом’янський, Подільський). Це явище є результатом високої концентрації базових станцій стільникового зв’язку в центрі міста. Враховуючи те, що багато жителів працює або проїжджає через цю зону, для забезпечення безперебійного функціонування мобільних мереж встановлюються додаткові базові станції стільникового зв’язку. Аналогічна ситуація спостерігається і в інших українських містах-мільйонниках.

Якщо у вас є обгрунтовані побоювання щодо рівня електромагнітного випромінювання (наприклад, внаслідок впливу вишок стільникового зв’язку, близькості до аеропорту чи телевежі), чи інші причини вважаєте, що рівень випромінювання може бути високим, рекомендується провести вимірювання електромагнітного випромінювання.

Результати таких вимірювань дозволять визначити, чи електромагнітне випромінювання відповідає нормам безпеки. У разі виявлення високих рівнів електромагнітного забруднення, фахівці зможуть надати рекомендації щодо оптимальних заходів захисту від впливу електромагнітних полів.

За основу взята стаття Ярослава Першегуба, канд. мед. наук, ст. наук. співробітника лабораторії канцерогенних факторів ДУ «ІГМЕ ім. О.М. Марзєєва НАМНУ»